Fizjoterapia

uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna ma za zadanie poprawić bądź utrzymać komfort życia kobiety na każdym etapie życia. Obejmuje terapię mięśni dna miednicy i mięśni brzucha. Dziś dzięki przełamywaniu tabu i rozwojowi terapii możemy się cieszyć pełni komfortem życia .

Fizjoterapia urogienekologiczna

- w czym może pomóc?

Jak wygląda

wizyta?

Wszystko zależy od tego z jaką dysfunkcją będę pracować. Na początku rozmawiam z Pacjentka na temat powodu zgłoszenia, zbieram wywiad na temat obecnych dolegliwości, historii ciążowo- porodowej. Pytam o oczekiwania po terapii. Ustalamy wspólny cel.

Oceniam postawę ciała, pytam o ruch, aktywność. Badam funkcjonalnie i przeprowadzam różne testy czynnościowe. Przeprowadzam terapię i daje zalecenia do samodzielnej pracy w domu. 

 Podczas terapii wykorzystuję techniki manualne, dobieram ćwiczenia. Korzystam z dodatkowych urządzeń np urządzenia do elektrostymulacji i EMG Nu- tek, urządzenie Edukator, pessary i inne.

 Niekiedy proponuję Pacjentkom przeprowadzenie badania per vaginam- czyli badanie wewnętrznego przez pochwę. Jest to szczególne badanie w celu dokładnego poznania funkcji dna miednicy- co jest ważne np przy terapii nietrzymania moczu- i przypomina nieco badanie ginekologiczne. Terapeutki uroginekologiczne są specjalnie szkolone do przeprowadzenia tego typu badania. Wszystko odbywa się zgodnie ze sztuką i z poszanowaniem intymności pacjentki.  W każdym momencie można z badania zrezygnować. Jest jednak wartościowe. Każdej kobiecie polecam zadbać o swoją strefę intymną. Poznanie funkcji dna miednicy i świadomośc jego pracy jest kluczem do komfortowego życia i wspaniałą profilaktyką w zakresie dolegliwości kobiecych.